Čo je L-theanín?

Doprava zdarma

nad 20€

Viac info

Čo je L-theanín?

L-theanín, ktorý nadobúda stále väčší význam, je látka nachádzajúca sa v zelenom čaji. Čaj je jediná rastlina, ktorá ho produkuje. Je to aminokyselina, ktorá priamym pôsobením v mozgu navodzuje stav hlbokej relaxácie bez pocitu ospalosti. Má upokojujúci účinok tým, že zvyšuje aktivitu alfa vĺn a dokáže tak prispieť k dobrej kvalite spánku.

Alfa vlny sú typické pre mozog v nečinnom stave a väčšina ľudí sa v tomto stave nachádza, keď majú v bdelom stave zatvorené oči. Alfa vlny sú hlavným indikátorom vedomej pozornosti a reprezentujú bránu medzi vedomím a nevedomím. Pôsobia na nervovú sústavu: depresie, fóbie, telesnú únavu, bolesti hlavy, svalov, krku, reumu, nespavosť, astmu, cukrovku. Pomáha uvoľnovať myseľ a zrýchľuje reakcie človeka. Zatiaľčo iná účinná látka z čaju, katechín chutí trpko, tak L-theanín je sladký. Spoločne obe tieto zložky vytvárajú perfektne vyváženú chuť čaju.

Opakované pokusy dokázali, že L-theanín má pozitívne účinky na myseľ a zlepšuje pamäť. Pokusy ďalej ukázali, že alfa vlny narastajú 40 minút po konzumácii L-theanínu. Ľudia môžu brať ako výhodu to, že aj keď sa rozhodnú relaxovať, ich mozog funguje rovnako výkonne, ako keby pracovali. Je doporučené vypiť šálku zeleného čaju 40 minút pre prácou alebo učením. Theanín môže zlepšiť schopnosť učenia a navodiť pocit pohody svojim účinkom na mozgové neurotransmitery dopamín a serotonín. Theanín môže tiež zlepšiť ochranný efekt mozgových buniek zmiernením toxicity glutamanu. Vďaka obsahu L-theanínu (cez rovnako obsiahnutý kofeín) pôsobia upokojujúcim dojmom. L-theanín zmierňuje efekt kofeínu, ktorý spôsobuje podráždenosť či nervozitu, a upokojuje myseľ. Aj keď je v zelenom čaji veľké množstvo kofeínu, tak nespôsobuje nervozitu, a to vďaka L-theanínu. Z druhov zeleného čaju veľké množstvo L-theanínu obsahujú lístky Matcha, pretože pred zberom sa pestujú čajové lístky na nepriamom slnku.

Theanín sa uvoľňuje pri nízkych aj vysokých teplotách. V niektorých prípravkoch sa nachádza theanín vyrábaný enzymatickou cestou z aminokyselín a je identický s theanínom, ktorý sa nachádza v zelenom čaji.

Zoradiť podľa:
Zobraziť:
Zobrazenie: Zoznam Vedľa seba
  • BIO MATCHA 100g
    Príbalová informácia: Informácie pre užívateľa Balenie obsahuje: čaj Matcha  - 100g krajina pôvodu: Japonsko   Čo je čaj Matcha Matcha je druh zeleného čaju, ktorý vznikol pred viac ako 800 ..
    9,90€ 15,90€
  • BIO MATCHA 90g
    Príbalová informácia: Informácie pre užívateľa Balenie obsahuje: čaj Matcha  - 100g krajina pôvodu: Japonsko   Čo je čaj Matcha Matcha je druh zeleného čaju, ktorý vznikol pred viac ako 800 ..
    12,90€