Zápal močových ciest: Príznaky, prevencia a možnosti liečby

Zima je tu a s ňou aj charakteristické ochorenia a infekcie, ktoré sú pre toto obdobie bežné. Jedným z nich je aj zápal močových ciest, ktorý vie teda rozhodne potrápiť. Aké sú jeho príznaky a ako ho liečiť? Prinášame vám praktické tipy! 

Zápal močových ciest patrí medzi najčastejšie infekčné ochorenia, ktoré postihujú množstvo mužov aj žien. Ženy sú v tomto prípade náchylnejšie na infekciu. Pokiaľ sa však s týmto ochorením stretnete, riešte to s lekárom čím skôr, vďaka čomu sa budete vedieť vyhnúť rôznym komplikáciám, ktoré by pri neliečení mohli ľahko vzniknúť. 

Aké sú príznaku zápalu?

Príznaky zápalu močových ciest sa môžu líšiť v závislosti od vášho zdravotného stavu a od viacerých vnútorných aj vonkajších faktorov. Medzi najčastejšie príznaky patrí pálenie, bolesť pri močení, časté nutkanie na močenie, prítomnosť krvi v moči alebo tlak v podbrušku. 

Zápal močových ciest Príznaky, prevencia a možnosti liečbya

Zápal močových ciest sa môže objaviť u všetkých vekových skupín, pričom niektoré ženy sú na infekciu náchylnejšie. Dávajte si preto pozor aj na to, ako sa obliekate v chladnom období. Keď je zima, dbajte dôraz na to, aby ste mali vždy kríže zakryté a určite neseďte sa chladnej zemi. Môžete tak znížiť riziko vzniku zápalu močových ciest.

Toto sú najčastejšie príčiny vzniku

Zápal močových vzniká najčastejšie vplyvom bakteriálnej infekcie. Za 80 – 90 % infekcií je zodpovedná baktéria Escherichia coli. Najčastejšie tento zápal vzniká pri nedostatočnej hygiene, pri pohlavnom styku, používaní dráždivých produktov, zadržiavaní moču či pri oslabenom imunitnom systéme. 

Zaujímavosťou je, že zápal močových ciest môže byť symptomatický alebo asymptomatický. To znamená, že niekedy sa charakteristické prejavy ani nemusia prejaviť, prípadne sa prejavia len veľmi miernym spôsobom. Avšak, v takom prípade ide o chronickú infekciu. 

 

 

Ako bojovať so zápalom močových ciest?

Liečba zápalu močového mechúra pozostáva hlavne z užívania antibiotík, ktoré sa odporúča brať niekoľko dní. To, ktoré pre vás budú najlepšie, vám odporučí lekár. Keď na sebe pocítite akékoľvek prejavy zápalu močového mechúra, riešte to s odborníkom čím skôr. Určite nič nepodceňte, pretože by to mohlo viesť len ku komplikáciám. 

Dbajte na správnu intímnu hygienu

Pokiaľ sa chcete čo najrýchlejšie zbaviť zápalu močového mechúra, prípadne mu chcete predísť, dbajte na dostatočnú intímnu hygienu. Zaobstarajte si prípravky, ktoré sú vhodné a nenarúšajú prirodzené pH pošvy. Určite sa vyhnute parfumovaným prípravkom a nepraktizujte nadmernú hygienu, nakoľko aj tá zvyšuje riziko vzniku zápalu močových ciest. 

Zápal močových ciest Príznaky, prevencia a možnosti liečbyb

Účinné čaje na zápal močových ciest

Možno by ste neverili, no jeden z najúčinnejších spôsobov na liečbu zápalu močových ciest sa považujú čaje. Skvelým riešením je čaj Vlčí Mák na močové cesty a mechúr. Obsahuje čučoriedky, brusnice a ďalšie bylinky, ktoré sú vo forme čaju. Výhodou je, že tento čaj výborne podporuje močové cesty a zmierňuje zápal. Nezabúdajte, že ak máte zápal močových ciest, budete musieť piť viac čaju ako obvykle, nakoľko tým podporíte celkové prečistenie. Tento čaj je bohatý na vitamíny, minerály a vďaka tomu prináša silné antioxidačné účinky. Tie pôsobia skvelo na celkový imunitný systém. Tento čaj odporúčame piť minimálne 2 x denne. Postačí zaliať 1 vrecúško zmesi, zaliať 4 dcl vriacej vody a nechať 8 minút lúhovať. 

Čo sa týka byliniek, na zápal močového mechúra výborne zaberá aj medvedica lekárska, kapucínka väčšia, harmanček, vres obyčajný či mäta prieporná. Všetky tieto bylinky majú silné antibakteriálne účinky a zároveň pôsobia aj dezinfekčne. Pomáhajú pri zápaloch močových ciest, ale aj obličkových kameňoch. 

 

Diskusia (0)

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: