Vedeli ste, že migréna trápi takmer jednu miliardu ľudí na celom svete? Môže byť záchvatovitá, jednostranná, pulzujúca alebo veľmi intenzívna. Dokonca, v niektorých prípadoch trvá aj niekoľko hodín či dní. Ako migréne efektívne predísť a ako zmierniť jej príznaky?
Čo je migréna? Vo všeobecnosti ide o neurologický stav, pre ktorý je charakteristická intenzívna a vyčerpávajúca bolesť hlavy. Sprevádzajú ju prejavy vrátane nevoľnosti, zvracania, citlivosti na svetlo a zvukových podnetov. Čo sa týka závažnosti a trvania, migréna sa môže líšiť. Závisí vždy od osoby, zdravotného stavu a ďalších faktorov.
Aké sú príčiny migrény?
To, prečo vzniká migréna doposiaľ nie je úplne známe. Predpokladá sa však, že za to môže hlavne genetika, environmentálne faktory, životný štýl, prípadne hormonálne zmeny a stres. Je totiž dokázané, že emocionálny stres a úzkosť spôsobujú napätie vo svaloch a menia chémiu mozgu. To môže viesť k migréne. Dokonca, je známe, že niektoré pokrmy a nápoje vyvolávajú migrénu. Napríklad, čokoláda, kofeín, alkohol a spracované potraviny.
Medzi ďalšie príčiny migrény patrí aj intenzívna fyzická námaha, konzervačné látky v potravinách, užívanie liekov, ako napríklad antikoncepcia alebo lieky na krvný tlak. Častou príčinou sú aj poruchy spánku.
Hlavné prejavy migrény
Ako zistíte, či máte migrénu? Jednoducho, nakoľko sa prejavuje viacerými charakteristickými symptómami. Napríklad, častým príznakom je bolesť za okom. Tá sa javí ako tlak vnútri oka, prípadne ostrá a nepríjemne pulzujúca bolesť. Bolesť za okom sa zhoršuje hlavne vplyvom dlhého sledovania obrazovky, ale aj jasným svetlom.
Migréna je sprevádzaná pulzujúcou bolesťou hlavy, ktorá sa zhoršuje hlukom a fyzickou aktivitou. Veľmi častá je zvýšená citlivosť na svetlo, tzv. fotofóbia. Citlivosť je pri migréne zvýšená aj na zvuk a zápach. V niektorých prípadoch u ľudí s migrénou vznikajú závraty, nevoľnosť až zvracanie.
Ako zmierniť migrénu?
Máte pocit, že migréna vám ničí život a chcete to zmeniť? V prvom rade je dôležité povedať, že ak nevnímate žiadny progres, svoj stav by ste mali konzultovať s odborníkom, ktorý vám bude vedieť najlepšie poradiť. My vám prinášame odporúčania, vďaka ktorým prejavy migrény zmiernite a vďaka niektorým jej môžete aj predísť.
Vyskúšajte horčík
Za výbornú doplnkovú liečbu a prevenciu sa považuje horčík. Je totiž známe, že ľudia s migrénou majú prirodzene menej horčíka v krvi, ako tí, ktorí migrény nemajú. Odporúčame uprednostniť organické alebo chelátové formy. Majú totiž lepšie vstrebávanie. Okrem horčíka môžete užívať aj odporúčané vitamíny skupiny B.
Doplnky, ktoré pomáhajú
Pokiaľ chcete predísť migréne, prípadne zmierniť jej prejavy, odporúčame používať doplnky, ktoré zabezpečia efektívne účinky. Skvelým riešením je Altevita nosný inhalátor migréna, ktorý je určený na priami inhaláciu 100 % esenciálnych olejov. Ide o ideálnu prvú pomoc pri migréne, pričom dokáže ihneď zmierniť nepríjemné prejavy.
Preventívne sa odporúča užívať produkt Altevita zmes esenciálnych olejov migréna. Obsahuje levanduľu, citrón, borovicu, grapefruit a mätu priepornú. Neslúži len ako efektívna prevencia, ale rovnako aj ako prvá pomoc pri silnej migréne.
Lieky na migrénu
Vo vážnejších prípadoch sa na migrénu predpisujú aj lieky. V akútnej liečbe sú odporúčané triptány a námeľové alkaloidy. Tie spôsobujú zúženie krvných ciev a blokovanie ciest bolesti. V rámci preventívnej liečby sa predpisujú betablokátory, antidepresíva, antiepileptiká a blokátory vápnikových kanálov. To, ktoré lieky budú pre vás najlepšie, vám odporučí váš lekár. Závisí to od viacerých faktorov, aj od rozsahu migrény.