Nespavosť trápi v dnešnej dobe veľmi veľkú časť populácie. Ako si vlastne tento problém môžete predstaviť? Napríklad tak, že neviete večer dlho zaspať, v noci sa často budíte a po prebudení sa cítite bez energie. To všetko patrí medzi symptómy nespavosti.
Vedeli ste o tom, že nespavosť sa inak nazýva aj ako ,,insomnia“? Rozdeľuje sa na tri základné druhy, pričom môže ísť o prechodnú, akútnu alebo chronickú nespavosť. Čo sa týka prechodnej nespavosti, tá je vo väčšine prípadov dôvodom krátkodobého stresu, pričom zvyčajne netrvá dlhšie ako týždeň.
Akútna nespavosť môže trvať týždeň, ale v niektorých prípadoch aj mesiac, kedy je už potrebné vyhľadať lekársku pomoc. No a v neposlednom rade existuje chronická nespavosť, ktorá trvá dlhšie ako 1 mesiac. Ak sa nerieši v spolupráci s lekárom, môže vyústiť do veľmi vážnych zdravotných komplikácií. S nespavosťou by ste sa preto rozhodne nemali zahrávať a radšej navštívte lekára skôr. Ten vám predsa najlepšie poradí, ako postupovať ďalej.
Prečo vzniká nespavosť?
Máte problémy so spánkom a pýtate sa, čo je dôvodom? V tomto prípade môže ísť o viacero príčin. Medzi najčastejšie patrí stres, bolesť, pokročilý vek, depresia, nedostatok fyzickej aktivity, nadmerná konzumácia alkoholu či fajčenie. To všetko môže zohrávať dôležitú úlohu pri vzniku nespavosti.
Dôvodom je často aj užívanie niektorých liekov, ako napríklad antidepresív či liekov na vysoký krvný tlak a liečbu Parkinsonovej choroby. Okrem iného, paradoxne môžu spôsobovať nespavosť aj niektoré lieky na spanie, preto je ich užívanie vhodné najskôr prekonzultovať s lekárom.
Ako riešiť nespavosť?
Našťastie, v dnešnej dobe existuje hneď niekoľko praktických odporúčaní, ako riešiť nespavosť. Pokiaľ vám však nezaberú naše odporúčania ani z dlhodobého hľadiska, mali by ste čím skôr navštíviť lekára. Nespavosť totiž môže byť sprievodným prejavom aj vážnejšieho ochorenia, preto tento zdravotný problém určite nepodceňujte. V každom prípade, lekár vám odoberie krv a spraví komplexnejšie vyšetrenia, na základe ktorých môže zistiť príčinu vašej nespavosti. A nezabúdajte, že pokiaľ sa bude zdravotný problém riešiť skôr, môžete mu aj ľahšie predísť.
Živica, ktorá pomáha
Altevita Shilajit je prírodná živica, ktorú nájdete aj v našej ponuke. Najčastejšie sa používa pri sebauzdravovaní, pričom so sebou prináša viacero zdravotných výhod. Napríklad, obsahuje koncentrovanú dávku minerálov a stopových prvkov. Tie sú dôležité pre udržanie optimálneho zdravia. Zároveň prispieva aj duševnej vyrovnanosti.
Ako? Podporuje vyššiu odolnosť voči stresu, zlepšuje kvalitu spánku a zvyšuje aj koncentráciu. Na boj proti nespavosti preto môžete použiť aj prírodné produkty, ktoré sú často vysoko účinné a mnohým ľuďom už pomohli pri viacerých zdravotných ťažkostiach.
Minimalizujte stres
Píše sa o tom ľahko, no realita je iná. Ľudia sú každý deň vystavovaní určitému druhu stresu. Ten môže prameniť z práce, školy či zo vzťahov. Jednoducho, z viacerých oblastí. Zbaviť sa ho tak môže byť náročné, nakoľko ide o dlhodobý proces. Ak sa však chcete vyhnúť nespavosti, musíte eliminovať stres a podporiť svoje duševné zdravie. Preto odporúčame viac fyzickej aktivity a činností, ktoré robíte radi, ktoré vás bavia a hlavne, pri ktorých prídete na iné myšlienky.
Nejedzte ťažké jedlá pred spánkom
Ak si dáte tesne pred spánkom vyprážané a mastné jedlo, je viac než jasné, že sa vám nebude spať najlepšie. Preto uprednostnite na večer jedlá, ktoré sú ľahšie vstrebateľné. Taktiež odporúčame obmedziť príjem kofeínu a alkoholu. Ide totiž o nápoje a látky, ktoré vám dodajú nadmernú energiu a môžete tak mať kvôli tomu neskôr problém zaspať.